Kad ziemas riepas savu mūžu ir nokalpojušas, no tām ir nepieciešams atbrīvoties videi draudzīgā veidā. Tam ir paredzēti speciāli pieņemšanas punkti. Pavasarī automašīnu īpašniekiem aktuāls kļūst jautājums par riepu maiņu, un nereti rodas nepieciešamība atbrīvoties no nolietotajām ziemas riepām.

AJ Power Recycling atgādina, nolietotās riepas noteikti nevajadzētu izmest kopā ar citiem atkritumiem, vai arī no tām atbrīvoties izmetot tās vidē. Riepas tiek uzskatītas par kaitīgiem atkritumiem, tāpēc to pārstrādi ir jāuztic pārstrādes uzņēmumiem. 

Riepu nodošana  

Mainot riepu komplektu pret jaunu, nolietotās riepas iespējams atstāt turpat servisā, kur tālāk serviss tās vairumā nogādā uz dažādiem pārstrādes punktiem. Ir servisi, kur to iespējams izdarīt bez maksas, taču dažos par to atstāšanu var tikt prasīta samaksa. Tāpat riepas ir iespējams nodot arī šķiroto atkritumu savākšanas laukumos. Ir laukumi, kur bez maksas var nodot vienu riepu komplektu gadā, taču par katru nākamo riepu ir noteikta maksa. Vidēji vienas riepas nodošana izmaksā aptuveni divus eiro, taču jāņem vērā, ka šī summa var atšķirties atkarībā no riepas veida. Šī samaksa ietver dabas resursu nodokli, kā arī loģistikas izmaksas riepu nogādāšanai uz pārstrādes punktiem. Šobrīd Latvijā ir izveidojies liels nolietoto riepu uzkrājums, taču tiek meklēti risinājumi, lai šo vēsturisko uzkrājumu varētu mazināt, kā arī, ja mazināsies nelegāli ievesto riepu apjoms, tad pārstrādes process noritēs daudz ātrāk.

Nolietoto riepu nodošana šķiroto atkritumu savākšanas laukumos

Šķiroto atkritumu savākšanas laukumos pieņem nolietotās vieglo un smago automašīnu riepas gan no privātpersonām, gan juridiskajām personām. Laukumu saraksts ir pieejams šeit: https://ajpower.lv/lv/pakalpojums/dabas-resursu-nodoklis/?atkritumu-skirosanas-laukumi

Kas notiek ar pārstrādātajām riepām?

Riepas tiek pieskaitītas pie bīstamiem atkritumiem, tādēļ to pārstrāde samazina negatīvo ietekmi uz vidi un sniedz iespējas iegūto materiālu izmantot otrreizēji. Pārstrādei savāktās riepas var tikt pārvērstas granulās, kurām pēc tam tiek atrasts cits pielietojums. Pārstrādātās riepas var izmantot sporta laukumu segumu ražošanā, celtniecībā, ceļu būvē, dažādu paliktņu, paklājiņu izgatavošanā un citur.

Dod riepām otro dzīvi!