![](https://ajpower.lv/wp-content/uploads/2023/01/Starta-iela-1024x538.png)
Mēneša laikā vides apsaimniekošanas uzņēmums "3R" sadarbībā ar AS "AJ Power Recycling" un AS "Zaļā josta" ir izvedis un nodevis pārstrādei turpat 1200 tonnu riepu, kas jau gadiem veidoja gumijas kalnus vienā no Starta ielas teritorijām. Riepas ilgstoši atradās zem klajām debesīm, daudzkārt pārsniedzot atļauto riepu apjomu un radot bīstamus apstākļus apkaimes iedzīvotājiem. Rūpējoties par sakārtotu Rīgas vidi, "3R" ir nogādājis riepas otrreizējai pārstrādei, ļaujot gumijas resursu izmantot atkārtoti.
Jau vairākus gadus atpakaļ diskusiju mediju vidē izraisīja zemesgabals Starta ielā, Rīgā, kur, neizvestas no teritorijām Starta ielā 8 un 7, atradās ap 3000 tonnām nolietotu riepu. Vēloties atrisināt gadu gaitā radušos problēmu un redzot iespēju kā līderim riepu apsaimniekošanas jomā Latvijā, vides apsaimniekošanas uzņēmums "3R" sadarbībā ar AS "AJ Power Recycling" un AS "Zaļā josta" mēneša laikā ir pilnībā atbrīvojis teritoriju Starta ielā 8 no agrākajiem riepu kalniem aptuveni 1200 tonnu apjomā.
![](https://ajpower.lv/wp-content/uploads/2023/01/Starta-iela-2-1024x538.png)
![](https://ajpower.lv/wp-content/uploads/2023/01/Starta-iela-2-1024x538.png)
"Pateicoties mūsu rīcībā esošajai specializētajai tehnikai un pieredzei riepu apsaimniekošanas un pārstrādes jautājumos, varējām operatīvi izvest no Starta ielas 8 riepu kalnus. Lai gan riepu vecuma dēļ pārstrādes process bija apgrūtināts, riepas izdevās sašķirot un nogādāt uz lielākajiem gumijas granulu ražotājiem Eiropā. Aicinām arī citus uzņēmumus un pašvaldības izmantot operatīvu nolietoto riepu apsaimniekošanu," par darba procesu un ieceri komentē "3R" īpašnieks Uldis Skrebs.
"Valsts vides dienests ir gandarīts, ka parādās pirmie pozitīvie rezultāti nolietoto riepu savākšanas normu paaugstināšanai. Daļa no nozares uzņēmumiem joprojām kritizē jauno regulējumu, tomēr ir arī pozitīvie piemēri. Atzinīgi vērtējama ir jaunā teritorijas īpašnieka un piesaistītā atkritumu apsaimniekotāja spēja īsā laika posmā veikt Starta ielā 8, Rīgā esošo riepu izvešanu, atbrīvojot teritoriju no ilgstoši esoša krāvuma. Nenoliedzami, ka šo rezultātu varēja sasniegt, pateicoties apsaimniekotāja iepriekšējai pieredzei nolietoto riepu apsaimniekošanā," norāda Valsts vides dienesta (VVD) Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktors Kalvis Avotiņš.
VVD pieejamie dati no Ražotāju atbildības sistēmu dalībniekiem atklāj, ka šī gada pirmajā pusgadā radītais un savāktais nolietoto riepu apjoms ir mazāks kā pagājušajā gadā. Tāpat arī riepu pārstrādes apjomi Latvijas teritorijā un no Latvijas nosūtīto riepu daudzums pārstrādei uz citām Eiropas Savienības valstīm samazinās. Tomēr riepu nodošana pārstrādei ir būtiska tādēļ, ka jebkuri degradēti un prettiesiski atkritumi brīvā dabā, tai skaitā nolietotas riepas nav pieļaujami ne no vides drošības, ne kopējās iekļaujošās ainavas aspektiem. VVD uzsver, ka ļaunprātīgas uzkrāto riepu aizdedzināšanas gadījumā, tas tiešā veidā radītu gaisa piesārņojumu un negatīvi ietekmētu tuvumā esošo iedzīvotāju dzīves vides kvalitāti.
AS “AJ Power Recycling” aicina sazināties ar savu autoservisu vai arī vērsties pie reģionālā atkritumu apsaimniekotāja, lai uzzinātu par nolietoto automašīnu riepu nodošanu otrreizējai pārstrādei. Riepu pārstrāde samazina negatīvo ietekmi uz vidi un sniedz iespējas iegūto materiālu izmantot otrreizēji. Pārstrādei savāktās riepas var tikt pārvērstas granulās, kuras plaši tiek izmantotas sporta laukumu segumu ražošanā, celtniecībā, ceļu būvē, dažādu paliktņu, paklājiņu izgatavošanā un citur. Nolietotās riepas ir nepieciešams nodot pārstrādei tam paredzētajos poligonos, un to ir iespējams izdarīt arī "3R" atkritumu apsaimniekošanas laukumā Atlasa ielā 4.
Par "3R":
Vides apsaimniekošanas uzņēmums "3R" ir vadošais nolietoto riepu pārstrādes uzņēmums Latvijā. Ik gadu "3R" savāc un pārstrādā vairāk nekā 6000 tonnu riepu, un 2022.gadā uzņēmums ir apsaimniekojis ap 60% no visām Latvijā savāktajām nolietotajām riepām. Uzņēmums nodrošina plašāko tekstila savākšanas konteineru pārklājumu Latvijā, kā arī izlietotā iepakojuma un elektropreču apsaimniekošanu.
Par AS “AJ Power Recycling”:
AS “AJ Power Recycling” ietilpst enerģētikas uzņēmumu grupā “AJ Power”. “AJ Power” ir Latvijā lielākā privātā enerģētikas uzņēmumu grupa, kas vienuviet apvieno plašāko un mūsdienīgāko pakalpojumu portfeli ar pieredzes bagātākajiem enerģētikas ekspertiem. “AJ Power” piedāvā individuālus risinājumus elektroenerģijas un dabasgāzes iegādei, saules paneļu projektiem, dabas resursu nodokļa administrēšanai un energoefektivitātes uzlabošanai. Ar šiem enerģētikas un atkritumu apsaimniekošanas risinājumiem “AJ Power” sniedz iespēju uzņēmumiem iesaistīties aprites ekonomikā. Enerģētikas uzņēmumu grupa darbojas kopš 2014. gada, un tās apgrozījums 2021. gadā bija 67 miljoni eiro.