Pateicoties Ventspils pilsētas un novada iedzīvotāju interesei šķirot tekstilu, pirmo nepilnu divu mēnešu laikā, kopš būtiski paplašinātas tekstilmateriālu šķirošanas iespējas, savāktas jau 12,3 tonnas šķirošanai derīgu tekstila izstrādājumu. Padarot pieejamāku tekstila šķirošanu, iedzīvotājiem ir plašākas iespējas bez maksas atbrīvoties no nevajadzīgā apģērba, apaviem un citiem tekstilmateriāliem, kas tālāk tiek nodoti otrreizējai izmantošanai un pārstrādei, nevis noglabāti atkritumu poligonā.

Šoruden Ventspilī un Ventspils novadā tika paplašinātas tekstila šķirošanas iespējas - PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" sadarbībā ar AS "AJ Power Recycling" un SIA "3R" pilsētā uzstādīja pirmos deviņus tekstila šķirošanai paredzētos konteinerus, bet novadā - piecus. Līdz ar to šobrīd Ventspilī tekstila šķirošanas konteineri pieejami ne tikai abos šķiroto atkritumu savākšanas laukumos Jēkaba ielā 47 un Siguldas ielā 8a, bet arī vairākos daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iekšpagalmos.

No 2025. gada Eiropas Savienības dalībvalstīm, tostarp Latvijai, būs jānodrošina tekstilmateriālu dalīta vākšana. Taču Latvijas regulējums nosaka to, ka daļu tekstila jāsāk vākt un šķirot jau no 2023. gada. Ar mērķi mazināt atkritumu apjomu Latvijā no 2024. gada jūlija dabas resursu nodokli plānots attiecināt arī tekstilizstrādājumiem. Tas paredz, ka turpmāk preču ražotājam vai pārdevējam būs jāuzņemas atbildība par preces pilnu dzīves ciklu, tas ir, ne tikai par saražošanu, bet arī par apsaimniekošanu.

Specializētajos violetas krāsas tekstila šķirošanas konteineros var nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus, mājas tekstilu, somas un jostas, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu un pārstrādi. Lai nodotie apavi, apģērbi būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma. Kopā ar tekstilu nav šķirojami citu materiālu izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas.

Novērtējot lielo pieprasījumu pēc violetajiem tekstila konteineriem, "AJ Power Recycling" turpina sadarbību ar pašvaldībām, lai nodrošinātu tekstila šķirošanas pieejamību reģionos.

PAR “AJ POWER RECYCLING”:

Lai veicinātu tekstila šķirošanas iespējas un otrreizējo apriti Latvijā, “AJ Power Recycling” iesaistās tekstila šķirošanas sistēmas attīstībā, nodrošinot šķirošanas pieejamību, kā arī veicot atbildīgu tekstila materiālu savākšanu un apsaimniekošanu. AS “AJ Power Recycling” darbojas izlietotā iepakojuma, videi kaitīgu preču un elektrisko un elektronisko iekārtu apsaimniekošanas sistēmās, kuras pārrauga Valsts vides dienests (VVD). AS “AJ Power Recycling” uzņēmumiem sniedz 100% atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa samaksas. AS “AJ Power Recycling” ietilpst enerģētikas uzņēmumu grupā “AJ Power”.

Uzzināt vairāk par tekstila šķirošanu