Ēdoles pagastā, Kuldīgas novadā atrodas z/s Mežoki, kas šobrīd uzskatāma par lielāko aitu audzētavu Kurzemē un vienu no piecām lielākajām audzētavām Latvijā. Šajā dzimtas īpašumā saimnieko Kristaps Melbārdis ar savu ģimeni, pastāvīgi cenšoties rast jaunākos risinājumus 200 hektāru lielās saimniecības attīstībai, jo kā Kristapam patīk teikt – “videi ir jāliek sevi atpelnīt”. Tā 2019. gadā tika pieņemts lēmums pašiem ražot savu elektrību, lietderīgi izmantojot bez maksas pieejamo saules enerģiju.

Latvijā ražotais produkts – deficīts Eiropā

Pārņemot dzimtas uzņēmumu, Kristaps ilgi domāja, ko darīt ar īpašumā esošo zemi. Lai arī saimniecībā ir plašas zālāju teritorijas, tās atrodas meža vidū. Meža zvēru un reljefa dēļ zeme nebija pietiekami auglīga un attiecīgi – nebija piemērota graudkopībai. Tādēļ saimnieki izvēlējās specializēties tieši aitkopības nozarē. Ja 2004. gadā saimniecībā bija ap 10 aitām, gadu laikā ganāmpulks sasniedzis 1000 aitas.

“Sākotnēji savu darbību uzsākām kā daudzprofilu saimniecība, audzējot gan cūkas, gan govis. Bet laika gaitā nolēmām, ka uzsvars jāliek tieši uz aitkopību. Iemesli ir dažādi. Pirmkārt, tā ir mana sirdslieta. Otrkārt, lai arī aitkopība nav viegla nodarbošanās un nepieciešami vairāki gadi, lai apgūtu un iemācītos visas specifiskās nianses. No visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, tikai Spānija un Īrija pilnībā spēj savus iedzīvotājus apgādāt ar jēra gaļu. Citās valstīs tā ir deficīts, tādēļ mūsu produkcijai ir noiets. 80% no mūsu ražojuma tiek eksportēti. Lai arī fokusējamies tieši uz jēru gaļas ražošanu, novārtā netiek pamesta arī vilna – to iepērk pārstrādes uzņēmumi, vilnu pielietojot tekstilizstrādājumu un siltumizolācijas materiālu ražošanā,” stāsta z/s Mežoki saimnieks Kristaps Melbārdis.

Optimizācija – konkurētspējas stūrakmens

Kristaps atzīst, ka roku darbs ir ne tikai smags, bet arī dārgs. Attīstoties, viņš pakāpeniski sācis domāt par tehnoloģiju ieviešanu – gan menedžmentā, gan dzīvnieku uzskaitē un barošanā. Galvenais izmaiņu mērķis bija saimniecību ne tikai modernizēt, bet arī saglabāt tās konkurētspēju.

Tā kā saimniecība atrodas visnotaļ nomaļā vietā, laika gaitā idejas veidojušās arī par alternatīviem enerģijas avotiem. Īpašums atrodas netālu no jūras un sakontēji šķitis, ka viens no pateicīgākajiem enerģijas iegūšanas veidiem būtu vējš. Bet 2017. gadā izstādē “Rāmava” Kristaps uzzināja par saules paneļu iespējām. Lai arī tajā laikā par saules paneļu izmantošanu Latvijā klīda daudzas pretrunas un mīti, tomēr, apzinot citu valstu veiksmīgo pieredzi un veicot aprēķinus, tika pieņemts lēmums par labu šādai investīcijai. Tā 2019. gadā, sadarbībā ar “AJ  Power”, saimniecībā tika uzstādīti 36 melni saules paneļi, ar kopējo sistēmas jaudu 10 kW, kas gada laikā saražo ap 9 000 kWh zaļās enerģijas un ļauj ik gadu ietaupīt 3.11 tonnas CO2. Kā atzīmē Kristaps, viņiem bija ļoti svarīgi soli pa solim kļūt drošākiem un energo-neatkarīgākiem.

“Ieguvumi izteikti jūtami no aprīļa līdz oktobrim, kad saules paneļi saražo pietiekamu elektrības daudzumu un mēs maksājam tikai par “Sadales Tīkls” pakalpojumiem. Principā par pašu elektrību savā saimniecībā nemaksāju neko. Ja skatāmies uz pēdējiem 2 gadiem, kad saules paneļi darbojas mūsu saimniecībā, tad tie izrādījušies optimālākā izvēle arī no ekspluatācijas viedokļa. Šajā laikā tie nav radījuši nekādas uzturēšanas izmaksas,” ieguldījumu pozitīvi vērtē saimnieks.

Kristaps atzīst, ka sākotnēji šķita, ka process būs sarežģītāks, tomēr “AJ Power” par visu parūpējās paši. Sākot no piedāvājuma sagatavošanas un dokumentu sakārtošanas, līdz pat uzstādīšanai.

Zemnieku saimniecība “Mežoki” nedomā apstāties pie saviem panākumiem, saimniecību modernizējot un attīstot arī turpmāk, jo to mudina darīt arī visas Eiropas zaļais kurss. Tomēr viņi priecājas, ka elektroenerģijas jautājums ir atrisināts ilgtermiņā un to iesaka darīt arī citiem. Saules paneļi ir investīcija, kuru varēs izmantot arī nākamās paaudzes. Ņemot vērā, ka arvien populārāki kļūst elektrotransportlīdzekļi, saules enerģija var kalpot par izcilu uzlādes avotu, savukārt baterijas, kuras var pievienot sistēmai, garantē enerģijas uzkrāšanu.


Fakti un skaitļi:

  • Uzstādītā jauda: 10 kW (36 melni saules paneļi)
  • Elektroenerģijas izmaksu ietaupījums: vismaz 50%
  • Saražotais apjoms 10 gados: > 97 500 kWh zaļās enerģijas
  • Ik gadu atmosfērā nenonāks: 3,11 t CO2
  • Saules paneļu tehniskā garantija: 15 gadi
  • Saules paneļu ražības garantija: 25 gadi